top of page

Spotkanie autorskie Jarosława Wróblewskiego w Białymstoku

W czwartek, 1 czerwca 2023 roku w Książnicy Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku odbyło się spotkanie autorskie z Jarosławem Wróblewskim – autorem publikacji pt. "Rotmistrz. Barwna biografia Witolda Pileckiego" oraz Andrzejem Pileckim, synem rotmistrza, który opowiadał o swoim ojcu.

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku jest instytucją kultury Samorządu Województwa Podlaskiego oraz największą biblioteką w regionie Polski północno-wschodniej. Książnica jest także miejscem wydarzeń promujących rozwój kultury. Organizowane są w niej promocje książek, wykłady, spotkania literackie, wystawy.

Autor "Rotmistrza" - Jarosław Wróblewski, kierowniki Działu Informacji, Promocji i Wydawnictw w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, jest redaktorem naczelnym biuletynu „Rakowiecka 37”, a także autorem książek "„Zośkowiec”, „Gryf”, „Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna” oraz biografii Witolda Pileckiego „Rotmistrz" - prezentowanej na spotkaniu.

W biografii Rotmistrza autor przedstawił życie Pileckiego na tle dziejów jego przodków, historii i ziemi, na której żył. Autor barwnie opisał czasy Pileckiego - jego dzieciństwo w dalekiej Karelii, młodość odradzającej się II Rzeczypospolitej, przedwojenne Wilno. Świat rodzinnych wspomnień odtworzony został na podstawie dokumentów, listów, fotografii i obrazów. Witold Pilecki ukazany został jako jednostka zdecydowanie ponadprzeciętna. Pilecki był wojownikiem - na ochotnika zaciągnął się do wojny polsko-bolszewickiej, walczył z Niemcami podczas II wojny światowej, dobrowolnie dał się złapać, by w Auschwitz założyć siatkę konspiracyjną, a następnie udostępnić światu pilnie strzeżone tajemnice o niemieckim barbarzyństwie. Po brawurowej ucieczce z KL Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim.

To wybitny przywódca, umiejący zjednoczyć ludzi wokół sprawy najważniejszej, obdarzony znakomitym zmysłem organizatora i konspiratora, łączący w sobie brawurową odwagę z ojcowską odpowiedzialnością i troską o innych. Żarliwy patriota, człowiek czynu i żywej, niezłomnej wiary. Torturowany i zamordowany przez komunistów strzałem katyńskim w katowni na Rakowieckiej, wrzucony do bezimiennego grobu, nigdy nie został odnaleziony. To bohater najwyższej klasy, o którym pamięć wybija niczym niewyczerpane źródło spod ziemi...


4 wyświetlenia
bottom of page