top of page

"Stanisław Helski. Dlatego"

13 grudnia br. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbyła się projekcja filmu pt. "Stanisław Helski. Dlatego", opowiadającego o postaci polskiego rolnika i działacza opozycji antykomunistycznej, który stał się ofiarą represji ze strony władz.Stanisław Helski zapłacił wysoką cenę za dążenie do wolności i sprawiedliwości. Brutalne prześladowania komunistów nie tylko zniszczyły jego zdrowie i doprowadziły do ruiny, ale dotknęły także jego najbliższych Dopiero dzięki dokumentowi IPN – sytuacja rodziny Helskich zaczęła się poprawiać.

 Jako rolnik indywidualny Stanisław Helski prowadził wzorowe gospodarstwo, które zbudował od podstaw. Pod koniec lat 70. zaangażował się w działalność opozycyjną. Był organizatorem słynnego strajku głodowego w Świdnicy, mającego doprowadzić do rejestracji Solidarności Chłopskiej. Represjonowany w stanie wojennym, aresztowany i kilkukrotnie pobity podupadł na zdrowiu.

 Wyroki sądów #PRL zrujnowały jego gospodarstwo rolne. Syn został wcielony do wojska, w którym zainfekowano go wirusem zapalenia wątroby, w wyniku czego stracił zdrowie. Budynki gospodarskie oraz dom zostały wpisane do rejestru zabytków, co poskutkowało niemożnością prowadzenia prac remontowych. Helski został zrujnowany finansowo. Żaden sąd nie przyznał mu zadośćuczynienia.

W latach 90. bezskutecznie odwoływał się do rozmaitych instancji.

W akcie desperacji w 1994 r. w księgarni we Wrocławiu uderzył Wojciecha Jaruzelskiego kamieniem w głowę. Za ten czyn został skazany na karę pozbawienia wolności oraz grzywnę. Do końca życia żył w poczuciu krzywdy.

Również rodzina Stanisława Helskiego stała się ofiarą wydarzeń sprzed 40 lat. Jego syn, który walczył o sprawiedliwość i pamięć po ojcu, zmarł nagle w styczniu 2022 roku. Z kolei wdowa po Robercie Helskim – Aldona Helska pozostała wraz z czwórką małych dzieci w zrujnowanym gospodarstwie, praktycznie bez środków do życia.

Najnowszą produkcję IPN można już obejrzeć na kanale IPNtv (YouTube).

bottom of page