top of page

Stanisław Skotnicki „Grzmot”, „Bogoria” „Pantera”

Z cyklu: Skradzeni literaturze - Poeci i Pisarze Wyklęci ŚNIŁA NAM SIĘ POLSKA WOLNA

Śniła nam się Polska wolna W bój poszliśmy na jej zew, I potężna i spokojna, Dla niej laliśmy swą krew

Takiej Polski myśmy chcieli, O niej marzył każdy z nas, Dziś siedzimy za to w celi Dziś siedzimy wszyscy wraz.

Mokotowska gromada, narodu to kwiat, Od Armii Krajowej do więzienia krat. Od lasów wileńskich, Świętokrzyskich my Gór, Z barykad Warszawy za więzienny mur.

Siedzą chłopcy, siedzą w Mokotowie, Rawicz, Wronki, MBP, Już niedługo cały świat się dowie Jak nam tutaj było źle.

Już kończy się wreszcie niewoli mrok, Już słychać w oddali wolności krok. Już zbliża się chwila, gdy do domów, do chat, Powrócą chłopaki zza więziennych krat, Już słychać ich kroki na schodach u drzwi, Już słychać wołanie – otwórzcie to my.

Mokotowska gromada, narodu to kwiat, Od Armii Krajowej do więzienia krat. Od lasów wileńskich, Świętokrzyskich my Gór, Z barykad Warszawy za więzienny mur. Mokotów 1949-1950Podporucznik Stanisław Skotnicki (1920-2003 r.) herbu Bogoria, syn legionisty i generała Stanisława Grzmot-Skotnickiego. Ukończył gimnazjum w Rydzynie, służył w 15 Pułku Ułanów również w wojnie obronnej 1939 r. Od 11.11.1939 r. w konspiracji: TAP-ZWZ-AK. Prowadził konspiracyjne kursy elewów podchorążych i podoficerów w Sobótce pod Opatowem. W kwietniu 1944 przeszedł do partyzantki mjr Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta” gdzie był dowódcą zwiadu konnego w I batalionie 2. Pułku piechoty Legionów AK. Współpracował również z żołnierzami Brygady Świętokrzyskiej. Walczył zarówno z Niemcami, jak i z bandami tzw. partyzantki komunistycznej. Odznaczony dwukrotnie krzyżem walecznych. W styczniu 1945 r. przeniósł się do Bydgoszczy, gdzie nawiązał kontakty z podziemiem niepodległościowym, jest w oddziale kpt. Alojzego Bruskiego „Graba”, a jego bezpośrednim dowódcą jest por. Kazimierz Wróblewski „Kruk”. Oddział stacjonował w Puszczy Bydgoskiej i chronił okoliczną ludność przed agresją sowieckich „wyzwolicieli”. Po rozbiciu oddziału przenosi się na ziemie odzyskane do Kotliny Kłodzkiej, a następnie do Katowic. Aresztowany 1 1949 r. za działalność w AK (oskarżony o współprace z Niemcami). Więzień Mokotowa, Sztumu i Gdańska, wyszedł na amnestię w 1956 r. więcej na: https://tygodnikbydgoski.pl/.../walczyl-o-polske-nigdy... https://pl.wikipedia.org/.../Stanis%C5%82aw_Grzmot-Skotnicki

5 wyświetleń
bottom of page