top of page

Tablica Ludwika Kamińskiego "Wyrwy"

Zaktualizowano: 27 cze

25 czerwca 2023 roku wicedyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL uczestniczył w uroczystości odsłonięcia tablicy w hołdzie kpt Ludwikowi Kamińskiemu ps. "Wyrwa" szefa Wywiadu Inspektoratu Płocko-Sierpeckiego AK, ROAK, Samoobrony Społecznej OW, 11 GO NSZ i jego podkomendnych. Tablicę odsłoniło Stowarzyszenie Historyczne im. "11 Grupy Operacyjnej NSZ" w Rokicie, w gminie Brudzeń Duży w powiecie płockim. Patronat nad wydarzeniem objęło Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Ludwik Jerzy Kamiński, ps. Wyrwa, w 1956 roku został oskarżony przez Prokuraturę Wojewódzką w Warszawie o pomoc Niemcom w mordowaniu członków Armii Ludowej. Ścigany listem gończym, zbiegł za granicę, dzięki czemu uniknął egzekucji. Sprawę oskarżonego zweryfikował ponownie Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.

Urodzony w 1917 roku, podczas II wojny był szefem kontrwywiadu Armii Krajowej na okręg płocko-sierpecki, a później dowódcą warszawskiego okręgu nr 23 Narodowego Związku Wojskowego. Po 1945 roku członkowie NZW byli uważani przez komunistyczne władze za przestępców walczących z ustrojem i oskarżani byli o współpracę z gestapo w zwalczaniu komunistycznej partyzantki. Wielu żołnierzy ugrupowania NZW zostało straconych. Jerzy Kamiński został oskarżony o przestępstwa z art. 1 pkt 1 i 2 Dekretu z dnia 31.08.1944 r. o wymiarze kary dla faszystowsko–hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz zdrajców Narodu Polskiego. Jerzemu zarzucono, iż wydawał Niemcom nazwiska członków AL, a trzech osobiście zastrzelił. Powyższe zarzuty, podane analizie dowodowej, zostały oddalone.

Więcej na temat sprawy można przeczytać na stronie: https://dzieje.pl/aktualnosci/po-60-latach-prokurator-umorzyl-sledztwo-ws-mordowania-al-owcow55 wyświetleń
bottom of page