top of page

Tajemnicza śmierć niewygodnego kapłana


30 stycznia 1989 roku w Białymstoku znaleziono zwłoki księdza Stanisława Suchowolca. 31-letni kapłan zginął na swojej plebanii w białostockich Dojlidach, podpalonej przez "nieznanych sprawców" w nocy z 29 na 30 stycznia. Okoliczności pożaru i śmierci kapłana wskazywały, że było to zabójstwo przygotowane przez funkcjonariuszy SB.

Ksiądz Suchowolec był przyjacielem ks. Jerzego Popiełuszki i po jego śmierci kontynuował prowadzenie Mszy za Ojczyznę, które gromadziły tłumy wiernych. Zwracało to uwagę i potęgowało wrogość bezpieki, która nękała go i organizowała liczne prowokacje.

Służba Bezpieczeństwa śledziła również uroczystości pogrzebowe ks. Suchowolca, które rozpoczęły się 3 lutego 1989 r. Jednak SB nie ograniczyła się do biernej obserwacji wydarzeń. Po uzyskaniu informacji, że lokalni działacze „:Solidarności” zamierzają zaprosić na pogrzeb przedstawicieli opozycji z innych regionów kraju podjęto „stosowne działania zapobiegawcze i neutralizujące”.

Sprawa śmierci ks. Suchowolca była elementem szerszego śledztwa IPN w sprawie zbrodniczych struktur MSW PRL w latach 1956-89, które miały na koncie m.in. zamachy na duchownych i działaczy opozycji. Dochodzenie to obejmuje też zabójstwa i nagłe zgony księży, m.in. ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Stefana Niedzielaka oraz ks. Sylwestra Zycha.

Materiały z Archiwum IPN: https://bit.ly/2O9DdS8 Dowiedz się więcej: https://bit.ly/3nYzOrj https://bit.ly/3rOKWIr

3 wyświetlenia
bottom of page