top of page

Upamiętnienie Hallera

W okresie po II wojnie światowej, a szczególnie w PRL uroczystości, które były zakazane stawały się miejscem manifestowania swojego przywiązania do tradycji i braku zgody na narzucony system. Wielu z bohaterów II Rzeczypospolitej w okresie komuny były skazane na niepamięć. Część z historii przebijała się do świadomości publicznej po 89 roku, ale pamięć Hallera i jego błękitnej armii, ludzi którzy porzucili swe nowe ojczyzny aby wrócić walczyć o Niepodległość Polski wciąż była niemal niezauważalna. Ś. p. Piotr Rzewuski więzień Rakowieckiej, opozycjonista antykomunistyczny, drukarz, człowiek Solidarności Walczącej i Grup Oporu uznał, za niewybaczalną sytuację, że Haller nie ma pomnika w Warszawie. Rozpoczął działania aby na pl. Hallera na Pradze Północ stanęło to upamiętnienie. Udało się umieścić tablicę w miejscu, gdzie w intencji Piotra ma stanąć pomnik. 24 kwietnia w 103 rocznicę nadania Hallerowi tytułu Honorowego Obywatela Warszawy kontynuatorzy działań Piotra Rzewuskiego zorganizowali uroczystość, którą rozpoczęła Msza św.


W uroczystości wziął udział przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki, dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej im. gen. Józefa Hallera - generał brygady Roman Łytkowski, władze lokalne i organizujące Fundacja Inicjatyw Patriotycznych i Fundacja Dumni z Polski. Współorganizatorem był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Następnie uczestnicy przemaszerowali uroczystości na pl. Hallera pod głaz i tablicę upamiętniającą generała.

Wielkim zadaniem, które pozostawił jako spuściznę Piotr Rzewuski jest wybudowanie na placu Pomnika gen. Józefa Hallera i takie zadaje pozostawił nam.


Fotorelacja:Agnieszka Hałaburdzin-Rutkowska15 wyświetleń
bottom of page