top of page

Uroczystości w 71 rocznicę śmierci Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"

Dziś w naszym Muzeum podczas wieczornej uroczystości, oddany został hołd mjr. Zygmuntowi Szendzielarzowi "Łupaszce" oraz trzem innym oficerom wileńskiej Armii Krajowej Lucjanowi Minkiewiczowi "Wiktorowi", Antoniemu Olechnowiczowi, Henrykowi Borowemu Borowskiemu "Trzmielowi" zamordowanym 71 lat temu przez komunistów.

Eucharystię na X Pawilonie odprawił ks. Tomasz Trzaska, który mówił, że kiedy spojrzymy na sylwetki tych, których rocznicę śmierci dziś obchodzimy, są to postacie które w trudnych czasach w których żyły nie skąpiły miłości Ojczyzny... Oni wszyscy nauczeni byli etosu polskiego oficera... Oni mieli jedną prawdę. Oni mieli pewien układ wartości zbudowanych na tym prawie. A tym prawem była miłość do Boga i Ojczyzny. Ich cel był wspólny - wolna i niepodległa Rzeczpospolita, wolna od najeźdźców.

Mówili o sobie ustami majora "Łupaszki": "Nie jesteśmy żadną bandą, tak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. My chcemy, by Polska rządzona była przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały naród. A ludzi takich mamy, którzy i słowa głośno nie mogą powiedzieć, bo UB wraz z kliką oficerów sowieckich czuwa. Dlatego wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie, tym którzy za pieniądze ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości"

A oto obszerne fragmenty:

Następie zgromadziliśmy się pod Ścianą śmierci, aby oddać hołd pomordowanym w godzinę śmierci o 20.15.

Na uroczystość przybyli parlamentarzyści na czele z wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Gosiewską; Joanna Borowiak, Anna Cicholska, Lidia Burzyńska, Dariusz Olszewski, Jan Mosiński i Leszek Dobrzyński.

Wydarzeniu towarzyszyła Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław".


Relacja foto/ MŻWiWP PRL


bottom of page