top of page

Włosi uczcili rtm Witola Pileckiego

Dąb upamiętniający rtm. Witolda Pileckiego został posadzony w parku filii Uniwersytetu Bolonii w Forli.

Inicjatorami tego wydarzenia była Zofia Pilecka-Optułowicz, córa legendarnego Rotmistrza i Jacek Pawłowicz, zastępca dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W uroczystości wzięli udział: Konsul Generalna RP w Mediolanie Anna Golec-Mastroianni, Paula Casara - asesor Urzędu Miasta Forli i Pierluigi Consorti - przedstawiciel grupy modlitewnej Monte Paolo z Forli.

"Bardzo się cieszę, że mieszkańcy Forli we Włoszech pamiętają o moim moim tacie rtm. Witoldzie Pileckim. Był jedynym człowiekiem na świecie, który poszedł na ochotnika za druty niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie stworzył kilkusetosobową tajną organizację, skąd wysyłał raporty o tym, co tam się dzieje. Mój tata zawsze pomagał ludziom i im służył. Cieszę się, że Państwo chcecie upamiętnić Tatę poprzez zasadzenie w swoim mieście drzewa. Dębu, który jest symbolem siły, wytrzymałości i odwagi. Mój Tata bardzo kochał przyrodę i zabierał mnie do lasu, aby mi o nim opowiadać. Myślę, że zasadzenie dębu w Forli bardzo go ucieszy. To będzie żywy pomnik, który będzie przecież rósł i stawał się coraz piękniejszy. Dziękuję wszystkim Państwu za pamięć, że odkrywacie postać Witolda Pileckiego. On będzie Wam towarzyszył i liczę, że będzie też inspiracją do wielu działań na rzecz przyjaźni między Polską i Włochami. Dziękuje jeszcze raz z całego serca napisała w liście do społeczności Forli - Zofia Pilecka Optułowicz.

To już trzeci dąb w hołdzie rtm. Witoldowi Pileckiemu. Pierwszy był posadzony wspólnie z Instytutem Polskim i Gminą Żydowską w Budapeszcie, drugi we włoskiej Imoli, trzeci w Forli.

Jacek Pawłowicz po uroczystości spotkał się z uczniami Szkoły Ekonomicznej w Forli, którym opowiedział o życiu rtm Witolda Pileckiego.


1 wyświetlenie
bottom of page