top of page

W Pradze upamiętniono Ryszarda Siwca

– Ryszard Siwiec zostawił nam pewien testament, tak jak Jan Palach i wszyscy inni, którzy płonęli dlatego, że nie mogli żyć w wolnym świecie – Czesi, Łotysze, Polacy. Ryszard Siwiec zapisał, że nie ma ceny, której nie warto zapłacić za to, aby uwolnić świat od systemu komunistycznego. Musimy przestrzegać przed złem komunizmu, które niestety w XXI wieku jest wciąż aktualne i dziś morduje naszych braci na Ukrainie. To jest nasze dziejowe zadanie, żeby nikt więcej nie musiał płonąć, a żeby o tej prawdzie mówiły książki, wystawy i publikacje. To daje nadzieję, że świat w końcu zrozumie – mówił prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas uroczystości.

Podczas wizyty w Pradze przedstawiciele IPN z prezesem dr. Karolem Nawrockim na czele złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym Ryszardowi Siwcowi przy siedzibie Instytutu Badania Reżimów Totalitarnych. W 2009 roku ulicę, przy której znajduje się czeski Instytut, przemianowano na cześć Polaka, Ryszarda Siwca, który w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, dokonał 8 września 1968 r. samospalenia w czasie ogólnokrajowych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie.

Prezes IPN spotkał się również z kierownictwem Instytutu Badań Reżimów Totalitarnych w Pradze – dyrektorem Ladislavem Kudrną oraz wicedyrektorem Prokopem Tomkiem. Rozmowy dotyczyły współpracy obu instytutów.

Instytut Badania Reżimów Totalitarnych został powołany w 2007 roku przez rząd czeski, w celu gromadzenia, analizowania i udostępniania dokumentów z okresu nazistowskiego i komunistycznego. W archiwum Instytutu znaleźć można m.in. dokumenty byłej tajnej policji państwowej StB.

Czytaj więcej: https://bit.ly/3BzERpB1 wyświetlenie
bottom of page