top of page

"W zawieszeniu"

Grany przez Jerzego Radziwiłłowicza bohater filmu oficer AK - Marcel Wysocki, po 1945 r. działa w podziemiu, ale wobec ogłoszenia amnestii ujawnia się. Niedługo cieszy się jednak wolnością i jest ścigany przez funkcjonariuszy UB. „W zawieszeniu” to kinowy debiut Waldemara Krzystka z 1987 r., o tym, aby opowiedzieć o relacji między dwojgiem ludzi znajdujących się w ekstremalnym położeniu.

W głównych rolach wystąpili: Jerzy Radziwiłłowicz i Krystyna Janda, a wtórowali im Andrzej Łapicki, Sława Kwaśniewska, która była podczas wojny łączniczką AK oraz Bogusław Linda.

Pomysł filmu podsunęła Waldemarowi Krzystkowi reżyserowi prawdziwa historia jednej z mieszkanek Legnicy, której ojciec, jako narzeczony jej matki, ukrywał się w okresie stalinowskim przez 5 lat w piwnicy jej domu.

Wtedy, w stanie wojennym, operator Jacek Petrycki, który przyjechał do Legnicy zrobić wywiad z ukrywającym się Władysławem Frasyniukiem, musiał odczekać kilka dni u mnie w mieszkaniu, żeby zgubić ewentualny ogon. Spędził 5 dni, ale wręcz roznosiło go. I wtedy ja sobie przypominam tę historię o tym akowcu, który ukrywał się 5 lat w piwnicy. Zatoczyło się koło historii i oto znowu najlepsi synowie narodu muszą się w stanie wojennym ukrywać. Frasyniuk, Petrycki, moi inni koledzy z "Solidarności Walczącej" – mówił Waldemar Krzystek w audycji Polskiego Radia.

Tym, co zainteresowało Krzystka, poza możliwością opowiedzenia za pomocą metafory o stanie wojennym, był potencjał dramatyczny tej historii.

Byłem ciekaw, jaka w tych ludziach była siła, jaki to był rodzaj potężnej miłości, która pozwalała im sobie pomagać przez te 5 lat. Przecież na początku lat 50. musiało się wydawać, że Związek Radziecki będzie wieczny, komunizm będzie wieczny. Na co oni mieli czekać? A przecież znowu w stanie wojennym my sami zadawaliśmy sobie takie pytania, choć nam było już sto razy łatwiej wtedy – dodawał reżyser.

Plakat autorstwa Jakuba Erola.

Link do całego filmu "W zawieszeniu", bez reklam, w Ninateka, https://ninateka.pl/vod/fabula/w-zawieszeniu-waldemar-krzystek/?fbclid=IwAR3B127Sb11ELKbyRggAWiOJHjIL5jRlvz5Za53MmhZvtnfJ-XzX_kuUkn4

13 wyświetleń
bottom of page