top of page

Wyrok śmierci dla Inki

28 sierpnia 1946 roku w Gdańsku niespełna 18-letnia sanitariuszka Danusia Siedzikówna z oddziału „Łupaszki” na mocy wyroku sądowego została rozstrzelana strzałem katyńskim.

Całe młode życie córki leśnika z Guszczewina zostało naznaczone przez brutalne, okupacyjne, antypolskie siły sowieckie i niemieckie. Ojca straciła w 1940 roku, kiedy został aresztowany i wywieziony na Syberię. Skatowaną przez Gestapo za udział w konspiracji matkę 15-letnia Danusia ostatni raz widziała w białostockim szpitalu. Zdesperowana Inka dołączyła do AK, przyjmując funkcję łączniczki w nadleśnictwie w Narewce. W czerwcu 1945 po raz pierwszy aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa, została brawurowo odbita przez oddział 5. Brygady Wileńskiej pod dow. mjr. Łupaszki. Z tym oddziałem jako sanitariuszka brała potem udział w akcjach na posterunki i patrole UB, milicji i KBW na Pomorzu. Niestety, wydała ją koleżanka i 20 lipca 1946 roku w Gdańsku, Inka została złapana powtórnie. W obliczu niewymownie brutalnego śledztwa (bicie, kopanie, wyzywanie, zastraszanie, polewanie lodowatą wodą, oblewanie moczem), nie ujawniła informacji o współtowarzyszach swego oddziału, konsekwentnie odmawiała współpracy, nie skorzystała nawet z możliwości listownej prośby do przez. Bieruta o ułaskawienie. Tuż przed śmiercią, w grypsie z więzienia napisała: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

Egzekucja odbyła się sześć dni przed jej osiemnastymi urodzinami. W 1991 sąd III RP uznał wyrok za zbrodnię sądową. Inka została zrehabilitowana. Odnalezienie jej szczątków 12 września 2014 r. na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, było jednym z najdonioślejszych odkryć Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w 2020 roku, stało się szczęśliwym posiadaczem bucików, które miała na sobie 18-letnia bohaterka w momencie egzekucji i z którymi jej ciało zostało ukryte w drewnianej skrzyni, w gdańskiej ziemi. Wystawę można obejrzeć w w Pawilonie Głównym Muzeum.

Więcej możesz przeczytać na stronach MŻWiWP PRL:

https://www.muzeumrakowiecka37.pl/wiezniowiepolityczni/siedzik%C3%B3wna-danuta

https://www.muzeumrakowiecka37.pl/artykuly/o-przedmiotach-i-ich-historiach

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C707374%2Cgdansk-w-muzeum-ii-wojny-swiatowej-mozna-zobaczyc-fragmenty-butow-inki.html

https://www.muzeumrakowiecka37.pl/post/%C5%9Bmier%C4%87-inki-i-zago%C5%84czyka-we-wspomnieniach-%C5%9Bwiadka

https://www.muzeumrakowiecka37.pl/post/aresztowanie-inki

https://www.muzeumrakowiecka37.pl/artykuly/%E2%80%9Einka%E2%80%9D%2C-%E2%80%9Ejachna%E2%80%9D%2C-%E2%80%9Elala%E2%80%9D

https://www.muzeumrakowiecka37.pl/post/zago%C5%84czyk-i-inka


19 wyświetleń
bottom of page