top of page

Wystawa powstańcza w Muzeum

Zaktualizowano: 31 lip

Wpisując się w obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, nasze Muzeum przygotowało wystawę plenerową, pt. „Z powstańczych barykad do więziennych cel. Bohaterowie zamordowani na Rakowieckiej".

Wystawa została oficjalnie otwarta 28.07.2023 roku o godz. 12.00. W otwarciu wzięli udział: Marzena Kruk, szefowa Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, ks. Tomasz Trzaska oraz Jarosław Wróblewski, autor wystawy, którzy mówili sensie poszukiwań w materiałach archiwalnych, szukaniu ofiar na Łączce i wydobywaniu z niepamięci informacji o naszych bohaterach.

Na wystawie można zobaczyć ponad 20 zdjęć i biogramów żołnierzy Powstania, walczących w 1944 w różnych dzielnicach miasta, których po wojnie w większości torturowano murach Rakowieckiej, zabijano strzałem w tył głowy i potajemnie zakopywano na Łączce.

Są wśród nich m.in.: ppłk Stanisław Kasznica, rtm. Witold Pilecki, por. Helena Żurowska, por. Jerzy Miatkowski, mjr Antoni Czaykowski, mjr. Bolesław Kontrym, por. Jerzy Wierzbicki...

Żołnierze Powstania Warszawskiego walczący na barykadach stolicy są symbolem niezłomnej walki o wolność. Ich odwaga i poświęcenie przez 63 dni dawały nadzieję, że Warszawa, a może w niedalekiej przyszłości i Polska, będzie wolna od niemieckiego okupanta, będzie znów niepodległa. Armia Czerwona pod wodzą Józefa Stalina, określana wtedy mianem „czerwonej zarazy”, latem roku 1944 roku przyglądała się zza Wisły płonącemu miastu i wykrwawiającym się powstańcom. Dopiero w styczniu 1945 „wyzwoliła” zrujnowaną stolicę. Niestety, radziecki „oswobodziciel” okazał się kolejnym brutalnym okupantem. I chociaż ubeckie katownie zaczęły się zapełniać żołnierzami niepodległościowego podziemia, wielu byłych powstańców włączyło się w nurt dalszej konspiracji. Ich walka o wolność trwała dalej.

W mury Rakowieckiej trafiło wielu żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i innych organizacji. Ciężkie przesłuchania, wymuszone zeznania i wysokie wyroki – również śmierci – spowodowały, że ci, którzy mieli tworzyć powojenną rzeczywistość Polski, stali się w niej wyklęci, zmarginalizowani, prześladowani, nieobecni. Przypominamy twarze żołnierzy Powstania Warszawskiego, którym komuniści odebrali życie w mokotowskiej katowni. Czy ponad dwadzieścia osób to wszystkie, które nosiły w 1944 roku z dumą powstańczą opaskę, a po wojnie zostały stracone w mokotowskiej katowni? Będziemy ich nadal szukać…

Autor: Jarosław Wróblewski

Projekt graficzny: Tomasz Maniewski

Partner: Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej

Wystawę można obejrzeć na dziedzińcu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, przy ul. Rakowieckiej 37 codziennie od godz. 8.00 do 18.00.
20 wyświetleń
bottom of page