top of page

„Z Rakowieckiej ku Niepodległości”Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert pt. „Z Rakowieckiej ku Niepodległości”. To upamiętnienie i hołd dla polskich bohaterów – ofiar zbrodni komunistycznych, osadzonych i zamordowanych w więzieniu na Mokotowie. To efekt współpracy Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej i Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Premiera widowiska w środę, 24 listopada br. o godz. 19.00.

Dobór utworów i tekstów niesie metafizyczną refleksję o tęsknocie, wojnie, o ofierze życia – cenie jaką płacili nasi bohaterowie walcząc o najwyższe wartości, prawdę, wiarę, ludzką godność i niepodległość Polski.

Program składa się z utworów muzycznych i wplecionych fragmentów listów Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, a także listów od rodzin, pisanych do osadzonych – które zostały zatrzymane przez cenzurę więzienną i nigdy nie dostarczonych do adresatów. Utwory muzyczne to m.in. pieśni religijne, zawierające wyznanie wiary płynące z najtrudniejszego doświadczenia, skargę i oddanie się w opiekę Opatrzności Bożej i Matce Najświętszej Królowej Polski, a także pieśni i piosenki świeckie opowiadające o tym doświadczeniu.

Udział biorą: Krzysztof Cugowski – śpiew Krzysztof Iwaneczko – śpiew Klaudia Kolata – śpiew Andrzej Lampert – śpiew Barbara Ewa Pospieszalska – fortepian solo, śpiew Natalia Rzeźniak-Pospieszalska – recytacje, śpiew chórki, flet Adam Woronowicz – recytacje Produkcja: Media Paweł Nowacki. Premiera widowiska odbędzie się w środę, 24 listopada br. o godz. 19.00 na profilach Instytutu i Muzeum na Facebooku. Serdecznie zapraszamy!

534 wyświetlenia
bottom of page