top of page

Zaduszki w X Pawilonie „Dla tych, co nie mają grobów”

Zapraszamy w sobotę 4 listopada o godzinie 18.00 do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie na wieczór: Zaduszki w X Pawilonie „Dla tych, co nie mają grobów”. Będzie w nim czas na modlitwę prowadzoną przez ks. Tomasza Trzaskę, kapelana muzeum, a także na refleksyjny program artystyczny pt.: „Przechodniu, odkryj głowę...” z udziałem aktorów: Haliny Rowickiej (recytacje, śpiew) i Juliana Mere (gitara, śpiew).

Na korytarzu X Pawilonu usłyszymy w interpretacji Haliny Rowickiej przejmujące wiersze: „Beniowski” Juliusza Słowackiego, „Wilki” Zbigniewa Herberta, „Nasze więzienne dni” Ewy Marii Ludkiewicz, „Służewiec” Tadeusza Porayskiego, z którego pochodzi tytuł programu, „Modlitwę więzienną – napisaną przez nieznaną autorkę dla upamiętnienia płk Łukasza Cieplińskiego, wiersz rtm. Witolda Pileckiego napisany w więziennej celi do płk Józefa Różańskiego oraz wiersze Marii Doroty Pieńkowskiej „Kwatera Ł” i „Wyklęci”.

Julian Mare zaśpiewa z towarzyszeniem gitary m.in. „Modlitwę o Wschodzie Słońca”, „Wykopaliska”, „Powrót”, „Młody las”, „Mur” czy „Źródło” znane nam z wykonania Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego. Usłyszymy również fragmenty grypsów płk. Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci pisanych do żony i syna.


Artyści Teatr Rampa Halina Rowicka i Julian Mere, którzy wystąpią 4 listopada 2023 r. o godz. 18.00 na muzealnych Zaduszkach.Halina Rowicka – aktorka filmowa teatralna i telewizyjna. Niezapomniana odtwórczyni roli Ewy Talar w serialu telewizyjnym „Dom" Jana Łomnickiego. Absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Jej debiutem scenicznym była rola Ismeny w spektaklu „Antygona” w reżyserii Adama Hanuszkiewicza na scenie Teatru Narodowego, z którym była związana w latach 1973–1985. Występowała w wielu teatrach warszawskich: Nowym, Ochoty, Komedia.

Julian Mere – aktor, wokalista, autor piosenek i pedagog. Związany z Teatrem Rampa w Warszawie od 2007 roku. Artystycznie ukształtował go Kraków, z którego pochodzi. Podczas studiów w PWST był uczniem m.in. Krzysztofa Globisza. Napisał wiele piosenek i nagrał 5 płyt. Ostatnia „Moi Mistrzowie, piosenki czeladnika” zawiera utwory o mistrzach teatru i filmu: Hanuszkiewiczu, Pieczce, Dziewońskim, Nowickim, Seniuk i innych.

Zapraszamy, wstęp wolny.

2 wyświetlenia
bottom of page