top of page

Zapadł wyrok ws funkcjonariusza więzienia w Barczewie

Zaktualizowano: 7 cze

6 czerwca 2023 roku, po 15 latach procesu wytoczonego przez pokrzywdzonych więźniów politycznych przeciw funkcjonariuszowi SB Witoldowi Ł., Zastępcy Naczelnika Zakładu Karnego w Barczewie, zapadł wyrok. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa skazał oskarżonego na karę pozbawienia wolności na jeden rok i trzech miesięcy, uznając stosowane przez niego tortury i represje wobec opozycjonistów antykomunistycznych w latach 1983-84 za zbrodnie przeciw ludzkości. Pozostali oskarżeni funkcjonariusze, w wyniku wlokących się spraw sądowych, zmarli, nie odpowiedziawszy nigdy za swoje czyny.

Warunki w więzienne w Barczewie były gorsze niż w innych zakładach, a skazani byli traktowani nieludzko: umieszczano ich w małych ciemnych, zimnych i zawilgoconych celach bez dostępu do świeżego powietrza, skuwano kajdankami, przykuwano do łóżek, bito kluczami, zimą wyprowadzano na spacerniak bez wierzchniej odzieży i oblewano wodą.

Dla wszystkich, którzy byli maltretowani fizycznie i psychicznie za swoje przekonania, jest nadzieja, że sprawcy nie pozostaną bezkarni.

Więcej o sprawie można przeczytać na stronie: https://www.facebook.com/profile.php?id=1000798719422229 wyświetleń
bottom of page