top of page

Zmarł Lech Jęczmyk

17 lipca 2023 roku w wieku 87 lat zmarł Lech Jęczmyk - tłumacz, eseista, publicysta i redaktor, działacz antykomunistyczny i polityk. Jako dżudoka posiadający 1 dan, był ochroniarzem ks. Jerzego Popiełuszki.

W latach 1981–1984 działał w „Solidarności” Międzywydawniczej". Od 1982 tworzył, redagował i kolportował podziemne czasopisma „BMW”, „Wyzwolenie”, „Vacat” i „Sprawa”. Od stanu wojennego po 1989 rok działał w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych. Działalność polityczną rozpoczynał w 1983 roku od współpracy z Ruchem Politycznym Wyzwolenie, który tworzyli Adam Strug, Marcin Galec i Janusz Czerniawski. W 1984 roku Lech Jęczmyk rozpoczął działalność w Porozumieniu Partii i Organizacji Niepodległościowych. W Jego domu przy ulicy Tucholskiej na Żoliborzu, z inicjatywy Tadeusza Stańskiego i Romualda Szweremietiewa utworzono Porozumienie Polskich Partii Niepodległościowych.

W latach 1985–1992 członek zarządu Polskiej Partii Niepodległościowej. Struktura ta zorganizowała w 1989 roku w szwajcarskich Alpach w Ramzau spotkanie z przedstawicielami Rządu Polskiego w Londynie. W wjeździe uczestniczyły reprezentacje wszystkich organizacji Porozumienia. Przewodniczącym delegacji Polskiej był Romuald Szeremietiew, a jego zastępcą Lech Jęczmyk. Rząd londynki reprezentowali Ryszard Kaczorowski, Zygmunt Szkopiak i Walery Choroszewski. Organizatorami technicznymi byli Jan Parys, Maria Nowak i Jerzy Grębski zamieszkujący w Szwajcarii.

Wynikiem Spotkania było wydanie kilkunastu odezw i oświadczeń do prezydentów państw zachodnich i organizacji antykomunistycznych w krajach bloku wschodniego. Głównym ich przesłaniem było ostrzeżenie przed porozumieniem z komunistami, co w przypadku Polski szykowało się w przygotowaniach do rozmów przy „okrągłym stole”.

Współpracownik Autonomicznego Wydziału Wschodniego „Solidarności Walczącej”. Brał udział w organizacji transportów na Litwę (1990-1991).

8 wyświetleń
bottom of page