top of page

Zwycięstwo nad bolszewikami

Bitwa Warszawska zaczęła się 13 sierpnia 1920 r. Następnego dnia bolszewicy jednak przerwali polską linię obrony pod Radzyminem i wdarli się do miasta, ale już 15 sierpnia Polacy odzyskali Radzymin, i sytuacja na froncie zaczęła się odwracać. Decydujące kontruderzenie Marszałek Józef Piłsudski wyprowadził znad Wieprza 16 sierpnia, zaś bitwa zakończyła się dopiero 25 sierpnia.

Jednak to data 15 sierpnia została uznana za dzień, kiedy Polacy pokonali armię bolszewicką, gdyż odzyskanie Radzymina stanowiło punkt zwrotny. Nie bez znaczenia było to, że 15 sierpnia to ważne święto Maryjne (Matki Boskiej Zielnej - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) i w kościołach w Warszawie, miasteczkach i wsiach - gdy polskie oddziały toczyły ciężkie walki, trwały w gorliwej modlitwie nabożeństwa przebłagalne.

Tuż po zwycięstwie zaczęto określać Bitwę Warszawską jako Cud nad Wisłą. Co więcej z relacji ks. Wiesława Wiśniewskiego wynika, że "około 20 sierpnia wycofujący się w rozsypce bolszewicy mówili, że do Warszawy szło im się dobrze, jednak miasta nie zdobyli, ponieważ zobaczyli [uwidieli] nad stolicą Matkę Bożą i nie mogli z nią walczyć".

Bitwa Warszawska jest uznawana za jedną z najważniejszych bitew w historii świata. Gdyby Polacy wówczas przegrali Armia Czerwona miałaby otwartą drogę na zachód Europy i jej komunistyczny podbój. Lenin i całe kierownictwo Kominternu czekali na wieści z Warszawy licząc na ekspansję rewolucji bolszewickiej na Niemcy, Austrię czy Francję.

Ostatnim akcentem wojny polsko-bolszewickiej była bitwa nad Niemnem 25 września, w której Polacy odbili Grodno i zmusili Tuchaczewskiego do odwrotu do Rosji. Tzw. Bunt Żeligowskiego, który na polecenie Piłsudskiego, choć pozornie samowolnie, zajął 9 października okręg wileński był ostatnim aktem zbrojnym ze strony Polski. Działania wojenne zostały oficjalnie zakończone 12 października 1920 roku – podpisano wówczas rozejm, by rok później zawrzeć z bolszewikami Traktat Ryski.

Marszałek Piłsudski odniósł militarne zwycięstwo, jednak politycznie przegrał: Litwa, pozbawiona Wilna, stała się dla Polski państwem wrogim. Większa część Ukrainy znalazła się w granicach Rosji Radzieckiej. Koncepcja Międzymorza, czyli federacji państw sprzymierzonych z Polską (potencjalnie przeciw Rosji) przestała istnieć.

Więcej: https://www.komendant.cal.pl/?fbclid=IwAR2-uZcANaCTmbO8m2QovLr-WV9S-GTgeX8-HWc0ylIIn7nwD2WhI98o1Ps

Na zdjęciu: obraz Jerzego Kossaka "Cud nad Wisłą"

4 wyświetlenia
bottom of page