Zrzut ekranu 2021-03-12 o 12.49.11.png

Nagłówek 1

Piotr Bączek

Etos

pokolenia Niepodległej

Wspominając­ Żołnierzy­ Niezłomnych,­ należy­ przytaczać­ również­zachowane opinie,­ osobiste­ notatki, wspomnienia. ­Dzięki­ nim­ można­zrekonstruować nie tylko­ ówczesną ­sytuację,­ chronologię ­wydarzeń,­ przebieg walk,­ ale­ także odtworzyć ­motywacje, ­wybory­ życiowe,­ wartości,­ jakimi kierowali­ się ­w­ życiu.­ Te­ szczątkowe ­dokumenty­ więcej­ mówią o­ charakterze­ tego­ pokolenia,­ niż niejedna ­praca ­naukowa.­

Jeśli walczymy i ponosimy ofiary, to dlatego, że chcemy właśnie żyć, ale żyć jako ludzie wolni, w wolnej Ojczyźnie.

kapitan Zdzisław Bronński „Uskok” 

Amnestia to jest dla złodziei, a my to jesteśmy Wojsko Polskie!

major Hieronim Dekutowski „Zapora” 

Toczymy poważniejszą walkę niż na pistolety

Fragmenty wywiadu z Kornelem Morawieckim, który ukazał się w naszym biuletynie "Rakowiecka 37" nr. 8

Buntownik 

Z buntowniczego narodu pochodzimy wszyscy. To, że pokolenia się buntowały jest wpisane w polski scenariusz. Trudno się nie buntować, zwłaszcza gdy można rozpoznać takie zło, jakim był komunizm. Młodzież jest w ogóle na bunt wyczulona - chce lepszego świata i dlatego się buntuje. Pewne elementy buntu zaszczepiła mi Warszawa, bo to było miasto zniszczone strasznie, miasto z pamięcią Powstania Warszawskiego, miasto z pamięcią o zagładzie getta i okrucieństwie Niemców, którzy tu się wyzywali na tej ludności, kt6rzy mordowali Polaków i Żydów Trudno było wzrastając w klimacie nie mieć poczucia konieczności potrzeby działania na rzecz lepszego świata – i to był ten zasadniczy bunt.

Morawiecki_zdjęcie.jpg
Andrzej Gwiazda

W górach jesteśmy wolni

Andrzej i Joanna Gwiazdowie

Fragmenty wywiadu Kornela Morawieckiego, który ukazał się w naszym biuletynie "Rakowiecka 37" nr. 11

– Przegrałem ze Stalinem, przegrałem z Bierutem, przegrałem z Jaruzelskim, przegrałem z Wałęsą, ale nie zamieniłbym się na miejsca z tymi, którzy wygrali – podsumowuje swoje życie Andrzej Gwiazda, który skończył w tym roku 85 lat. Wspólnie z żoną Joanną barwnie wspominają swoje życie i razem spędzony czas.

Rok 1956 – w wojsku

Ze studiów wywalili mnie zimą, a na wiosnę 1955 roku, mimo opinii komisji lekarskiej, że byłem prawie ślepy, poszedłem do wojska, do Brodnicy, do samodzielnego pułku artylerii przeciwlotniczej. W 1956 roku, od wiosny do jesieni byliśmy na poligonie – i dopiero po powrocie z mozołem dowiadywaliśmy się, że coś się dzieje w polityce. Byłem radiowcem, mieliśmy łączność z całą Polską. W kilkunastu jednostkach udało mi się znaleźć w centralach telefonicznych „swoich ludzi” – i szła wymiana informacji. Gadałem też z rosyjskimi żołnierzami, bo mówiłemjak rodowity Rosjanin. Groziła nam interwencja.

13 grudnia stan wojenny.

Film powstał z nagrania na spotkaniu w Augustowie. Wypowiadają się opozycjoniści niepodległościowe wspominając stan wojenny i zachowanie służb w stosunku do nich po aresztowaniach.

 

Udział wzięli:

Jan Gaca

Stanisław Sakwa

Aniela Bobrowska-Woźnica

Tadeusz Dudkiewicz