top of page
szN_tytulowa_p.png

27 grudnia 2017 r. w podziemiach mokotowskiego aresztu odnalezione zostały fragmenty szubienicy, które przez lata znajdowały się pod podłogą jednego z pomieszczeń. Metalowe elementy konstrukcji wrzucone były do otworu pod zapadnią, który później został zamurowany. 

 

Po wojnie, na Rakowieckiej mordowano żołnierzy antykomunistycznego podziemia strzałem w tył głowy. Gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi” komuniści postanowili odebrać żołnierski honor wieszając go po sfingowanym procesie jak pospolitego przestępcę 24 lutego 1953 r. Szczątki byłego szefa KEDYW-u i organizacji „Nie” do tej pory nie zostały odnalezione.

Powieszony na Mokotowie w dniu 2 stycznia 1953 r. został również inny żołnierz podziemia - Bolesław Kontrym ps. „Żmudzin”.

 

Ostatni wyrok na więziennej szubienicy wykonano ok. 1986 r., a sama konstrukcja była zamontowana do 1994 r. Później całość zerwano ze ściany i sufitu i wrzucono do otworu zapadni, zamurowano i zakryto wykładziną. W ostatnich latach w tej sali była siłownia, z której korzystali funkcjonariusze Służby Więziennej.

bottom of page