top of page

Czaplińska Ruta

Image-empty-state_edited_edited.jpg

Ruta Czplińska

1918–2008

Armia Krajowa, Narodowe Zjednoczenie wojskowe

Urodzona 10 września 1918 r. w Janowicach k. Kazimierza Dolnego w rodzinie ziemiańskiej.
W 1937 roku zdała maturę w Toruniu i rozpoczęła studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła kurs radiotechniki i radiotelegrafii.
Od stycznia 1942 r. należy do Armii Krajowej. Była radiotelegrafistką, kierowała Wydziałem Łączności NZW, posługując się w tym czasie ps. „Ewa”. Za działalność antykomunistyczną została aresztowana w 1946 r. przez UB, oskarżona o szpiegostwo i próbę obalenia ustroju, a następnie skazana na 10 lat więzienia.
Na wolność wyszła w 1956 r., po 3653 dniach spędzonych w więzieniach: na Mokotowie, w Fordonie i Inowrocławiu. Wielokrotnie przerywaną edukację ukończyła na Wydziale Biologii Uniwersytetu Wrocławskiego, a następnie podjęła pracę w administracji Instytutu Matematycznego PAN i Wydawnictwie Politechniki Wrocławskiej. Współpracowała ze znanym matematykiem prof. Hugonem Steinhausem.
Prowadziła działalność kombatancką, społeczną i charytatywną.
Za swoje dokonania i niezłomną postawę została uhonorowana licznymi odznaczeniami, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Mimo doznanych represji i przeciwności losu nigdy nie utraciła wiary w Boga i ludzi.

Należała do:

od 1946 do 1956 odsiedziała cały wyrok 10 lat więzienia

3653 dni spędzonych na Rakowieckiej, Fordonie i Inowrocławiu

Na podstawie IPN AHR

WIĘŹNIOWIE RAKOWIECKIEJ

bottom of page