top of page

Krzyżewski Janusz

Image-empty-state_edited_edited.jpg

Janusz Krzyżewski

1940-2014

Ruch, Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Solidarność

opozycjonista, członek "Ruchu", " Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela", wiceprzewodniczący "Solidarności" z ZTB "Predom-Org"

Ruch, ROBCiO, Solidarność

Aresztowany 26 czerwca 1970 ,Więziony w areszcie śledczym na Rakowieckiej potem w Strzelcach Opolskich.

2 lata w więzieniu, internowany 13 XII 1981 na Białołęce

Urodzony 14 stycznia 1940 r. syn żołnierza zgrupowania AK „Radosław”, powstańca warszawskiego, który zginał w sierpniu 1944 roku w obronie swego miasta. Janusz Krzyżewski był harcerzem, potem zaangażował się w działania niepodległościowe. Był członkiem niepodległościowej organizacji RUCH konspiracyjnej organizacji o antykomunistycznej orientacji, który w czasach środkowego PRL, gdy wszelka myśl o zmianie istniejącego ustroju wydawała się szaleństwem, rzuciła wyzwanie władzy.

„Mamy dość podnoszenia kłamstwa do rangi jedynej naukowej religii państwowej. Mamy dość traktowania nas jako narzędzi dobrych jedynie do pracy i jako przedmiotów ograbiania, oszukiwania i ogłupiania” –

pisali w deklaracji programowej twórcy organizacji, która przeszła do historii Polski pod nazwą Ruch. Nazwą nadaną jej przez funkcjonariuszy SB, ponieważ jej twórcy byli na tyle ostrożni, że zrezygnowali z jej nazywania.

Krzyżewski jako jeden z działaczy Ruchu brał czynny udział w próbie podpalenia muzeum Lenina w Poroninie w proteście przeciwko hucznym obchodom w Polsce 100-lecia urodzin przywódcy Rewolucji Sowieckiej. Mówił o zaangażowaniu w Ruch i uczestnictwie w akcji poronińskiej:

„Ta akcja nie była desperackim, nieprzemyślanym czynem, sztubackim buntem bez przyczyny. Była protestem przeciw gloryfikowaniu wroga i wychowaniu polskiej młodzieży w duchu komunistycznym.”

Aresztowany 26 czerwca 1970 r. skazany na dwa lata pozbawienia wolności. Przetrzymywany w Areszcie Śledczym na Rakowieckiej. Skazany z art. 278 par. 1 czyli za „branie udziału w związku, którego istnienie i cel miało pozostać tajemnicą dla organów państwowych” i art. 142 w połączeniu z art. 138 par. 1 czyli „przygotowanie do sprowadzenia niebezpieczeństwa publicznego”, w związku z Poroninem. Po wyroku został przewieziony do więzienia o podwyższonym rygorze w Strzelcach Opolskich. Na wolność wyszedł 31 maja 1972 r. Wrócił do domu wygłodzony do tego stopnia, że lekarz porównywał jego san z więźniami Oświęcimia. Powraca szybko do zdrowia i działalności opozycyjnej włączając się w działania w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Wiele ze zdjęć ROBCiO jest jego autorstwa. Podczas "Wiosny Solidarności" tworzy w Zakładzie Techniki Biurowej "Predom-Org" Solidarność i zostaje jej wiceprzewodnczącym. Internowany 13 XII 1981r. na Białołęce.
Zmarł 21 XII 2014 r.

WIĘŹNIOWIE RAKOWIECKIEJ

bottom of page