top of page

Nagrodzka (Królikowska-Avis) Elżbieta

Image-empty-state_edited_edited.jpg

Elżbieta Nagrodzka (Królikowska-Avis)

1944-

Ruch

Urodzona 25.09.1944 r. w Wąwolnicy.
Od października 1968 roku była członkiem niepodległościowej organizacji RUCH.
W ramach działalności uczestniczyła w konspiracyjnych spotkaniach w Lodzi i w Warszawie, także w dwóch walnych Zjazdach. Przepisywała i kolportowała "Biuletyn" i "Wiadomości:. Była łączniczką ośrodków łódzkiego i warszawskiego, przewoziła nielegalne materiały oraz ekspropriowaną maszynę do pisania. Werbowała nowych członków i zbierała składki na cele organizacyjne.

Była zaangażowana w akcję podpalenia Muzeum Lenina w Poroninie w proteście przeciw hałaśliwym i manifestacyjnym obchodom 100-lecia jego urodzin. Zadaniem Elżbiety było, razem z Andrzejem Woźnickim, jechać do Szczyrku i zapewnić alibi osobom, biorącym bezpośredni udział w akcji poronińskiej.

Należała do:

21 czerwca 1970 r. aresztowana osadzona na Rakowieckiej

Po aresztowaniu zatrzymana w areszcie na Rakowieckiej potem na Namysłowskiej, Fordonie i w Łodzi

Mieli zrobić serię zdjęć, w dalekim planie Elżbiecie Królikowskiej-Avis, ubranej w skafander Marzeny Górszczyk na wyciągu w Szczyrku zapewniając jej tym samym alibi. Dnia 21 czerwca dotarła do nich informacja o pierwszych aresztowaniach, Stefana i Marka Niesiołowskich oraz Benedykta Czumy, więc zamiast do Szczyrku, pojechali do Warszawy. Chcieli skontaktować się z Andrzejem Czumą. Wpadli w „kocioł”, zostali oboje aresztowani i osadzeni w Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej 37.

8 lipca 1971 roku, wyrokiem Sądu Powiatowego dla m. Łodzi Elżbieta Królikowska-Avis (wówczas Nagrodzka), została skazana na 2 lata więzienia, 3000 zł grzywny i pozbawienie praw publicznych na 2 lata. Karę odbywała w Warszawie, w Areszcie Śledczym na Rakowieckiej, a potem na Namysłowskiej, w tzw. Toledo, w Fordonie pod Bydgoszczą, najcięższym więzieniu dla kobiet, a następnie w Łodzi.

W 1980 roku, kiedy pracowała jako dziennikarka w tygodniku FILM, zaangażowała się w działalność na rzecz SOLIDARNOŚCI, za co w stanie wojennym została wyrzucona z pracy. Po 8 miesiącach bezrobocia, została zatrudniona w tygodniku ANTENA, publikowanym przez TVP.
Do dziś zaangażowana w sprawy polityczne (artykuły, książki, wystąpienia publiczne) oraz działalność na rzecz środowiska opozycji niepodległościowej (Formacja Niepodległościowa).

A.H-R na podstawie notatki E. Królikowskiej-Avis

WIĘŹNIOWIE RAKOWIECKIEJ

bottom of page